facebook-is-redefining-checkin-numbers-for-pages-483addba84

Колку имаме контрола на она што протекува на интернет? Соочени сме со десеттици социјални експерименти кои покажуваат колку многу можеш да дознаеш за човек гледајќи го само неговиот времеплов. Според споделуваната содржина можеш да знаеш дали личноста е тажна,депримирана,разочарана и повредена или пак периодот и е исполнет со ведрина и смеа. Oпсервирајќи го Инстаграм профилот може да ја научиш рутата на движење на метата и местата каде излегува,кое и е омилено јадење,дали е љубител на кафе или здрава исхрана. Можеш да дознаеш за хобијата,со кои пријатели се дружи,каде работи,кога започнала и завршила со образованието…

Доста беше набројување. Фејсбукот е модерен јасновидец. Објавуваме се и сешто без да помислиме кои би биле последиците. Споделуваме интимни моменти со непознати лица.Прифаќаме понуди, така преносно кажано, ракувајќи се со тотални странци,се само за да доживееме бројка што завршува со илјади, да го набилдаме публицитетот и да оставиме впечаток на популарни и дружељубиви луѓе. Сееме сарказам статуси, зашто сарказмот е во тренд исто како кадифето претходната зима, најголемите лузери од средно,после ажурирањето на опциите Reading , почнаа да читаат повеќетомни книги, женските споделуваат патетични-мрсулави слики со цитати од “авторот/ка”  кои всушност се преведени и умесно прикриени извадоци на некој јапонски или казахстански поет, момците се фалат со испотените тела после теретана,женските со атрибутите на плажа, добропознатите кремвиршли(види слика).legs-beach Почетната на Фејсбук пука од тестостерон и естроген, од начитани и неписмени,од налудничаво генијални до генијално луди. И да, речиси се од ова што погоре наведив го правам и јас. И се мразам поради тоа. Понекогаш мислам дека сум зависна, навлечена на интернетот и не можам да го откажам. Дури и заборавив да множам до сто, заборавив да пишувам голема буква во нов ред, заборавив да се смеам поради трослоговното “ха-ха-ха”, дури и маките ги споделувам преку Фб,а не преку  муабет со мирис на кофеин изведен очи во очи. И не можев да се освестам, иако бев длабоко свесна за сите негативности кои ми ги предизвика, се додека не осамна веста од нашите северни соседи за свирепото убиство и грозоморно силување на малолетничка. Точката што ми удри шамар беше податокот дека убиецот и убиената всушност биле пријатели на Фб… Што ако тој одамна ја таргетирал пред да ја замота во својата мрежа исплетена од нечовечност и психопатија? Колку добро јас ги познавам своите интернет пријатели? Дали некој од нив е потенцијален злосторник, кој поради неодговорена порака, избришан коментар или неприфатена понуда може да се нагне кон најдостапното-деструктивноста.

Интернетот е сојузник на криминалот, соучесник во стотици извршени злодела. Како судски, така и персонални. Правиме злодело со самото тоа што претераното консумирање на технологијата ни ги убива клетките способни да ја препознаат и развијат емоционалната интелигенција. Колку бракови развел Фејсбук? Колку деца станале сираци на вештачки создадениот вирус кој не полни со електромагнетно зрачење, самодоверба(види слика),пријателство, филантропија…ФБ е всушност онаа персона за која Јунг наголемо зборувал. Маската која ја ставаме пред опшеството и народот. На ФБ ние сме луѓето кои отсекогаш сме сакале да бидеме, но не сме луѓето кои сме!

large (13)

Пример-Некој слуша Моцарт или турбофолк, но поради страв од исмевање ќе се приклучи на стадото кое слуша шик музика и иако скриено ќе ги мрази звуците на тие мелодии, ќе објавува такви содржини. Сите се плашиме од стигматизација  и поради тоа сме научиле како да дишеме и живееме во такт на толпата,па дури и ако таквиот начин на живот пркоси на нашиот ид,над-јас ќе најде начин да ги потисне импулсите и да го заслабне во целост центарот на нашиот универзум во битието,медијаторот помеѓу реалноста и агресивната-анимална природа на човекот,егото.

Беше спроведено виртуелно ловење на педофилите токму преку оваа социјална поставка (види линк). На крај,оваа анти-педофилска кампања резултираше со фаќање на повеќе од илјада предатори жедни за младо месо,од дури 71 земја ширум светот. Интерпол беше задоволен од исходот,но една ваква акција не значи дека го решава проблемот кој постоел,постои и за жал и во иднина ќе постои.

http://www.youtube.com/watch?v=tI7Oe1vz4jQ

Навистина не можам да сфатам како родителите им дозволуваат на децата многучасовен пристап до компјутерите. Прво, низ интернетов шетаат толку информации,што ништо чудно ако некое детенце заскита од плиткото  со корисни податоци  до длабокото море со перверзии, изопачени видеа и “иновативни” начини како на едно такво, да кажеме 8 годишно дете  да му се даде идеја да нападне соученик, да злоставува врсник или да малтретира улични животни. Денешните деца се порано почнуваат да го прикажуваат сексуалниот апетит, да не зборуваме за границата на стапување во интимни односи, која е падната на максимално долен праг. Тие веќе не се срамат да ја поганат устата пред своите баби и дедовци, да гестикулираат и имитираат сексуални чинови кај-годе. Од каде тоа дете ќе има поим како изгледаат тие работи? На нивна возраст повеќето мислевме дека сеуште штркот ги носи децата,се срамевме да зборуваме со своите мајки за месечниот циклус и се вцрвенувавме со цела палета на бои кога требаше да им соопштиме на нашите дека сме се заљубиле. Сексуалниот инстинкт е вроден,но попросто кажано никој не се родил научен како да се однесува кога ќе стане интимен со партнерот/партнерката. Сите тие табуа и набиени комплекси потекнуваат од филмовите за возрасни, па многу момчиња од млади години посегнуваат по апчиња за зголемување за потенцијата, додека пак девојките се опседнати со влакнатоста по телото и бразилската депилација.

“Бришење од  листата на пријатели  довело до дупло убиство”

Oткако ја избришале од пријател,несреќниот пар од Тенеси биле убиени во својот дом од страна на таткото на избришаната. Среќа што нивното тримесечно бебе останало неповредено…Несреќа е што нивното дете ќе расте без двајцата родители,ќе има тешко детство-плод на една трагедија, која бизарно завршила поради наивно бришење од листата на пријатели на Фејсбук.

 

Фејсбук не зближува виртуелно,но не оддалечува емоционално.

Фејсбук ни дава самодоверба,но времетраењето на таа самодоверба е кратко, само додека “зборуваме” со екранот.

Ние сме паметни,инетелктуални битија,со совршено чиста кожа и облини -“боли глава”, благодарение на филтерите на Фотошоп.

Се крстиме пред рутерот за да не падне конекцијата, се молиме на Десктоп иконите…

Како што ни тргнало работата ќе тера на кај:

Во име на Фејсбук профилот, светиот лајк и Фотошоп. Админ!

 

P.S. Секоја чест на исклучоците. Текстот нема намера да имплицира или повреди некого.

Comments

comments