Author Archives: Зеница - Page 2

image-24414

Верувам (поезија)

Верувам Денес, повеќе од сè му верувам на погледот од очите мои. Денес, уште повеќе верувам во сјајот на твоите бои. И во февруари верувам бидејќи доаѓа март. Верувам и во другиот во мене, а верувај и во оној кој копнее по тебе. Верувам за да остварувам. Верувам за да дарувaм. Во светот на бајките верувам, зашто таму  Сонцето царува. Во душа верувам не во тело зошто еден без друг  никогаш  нема да бидеме цело! Автор: Мирослав Крстески
Continue Reading »
image-24047

Тие (поезија)

тие кои ја подаваат вината ко топка на фудбалски натпревар тие кои ќе ти го донесат светското првенство во кревет и на блеф ќе ти ја одземат победничката титула тие слаткоречиви момци кои бибер и сол во мед престоруваат тие што тајно те сакаат повеќе од своите девојки а јавно си им другар во женско тело тие кои го гледаат најдоброто во тебе и упорно се обидуваат ...
Continue Reading »
image-24021

За какаото, за циметот и за другите бразилски вкусови

Кон романот „Габриела, каранфилче и цимет“ од Жорже Амадо, „Антолог“ 2014.   Латиноамериканските автори отсекогаш ги привлекувале читателите со егзотичниот свет што го прикажуваат во своите дела, со несекојдневните ликови, настани и приказни. Една таква приказна, бразилска, нè носи на плантажите за какао во средината на 1920-тите години, во малото гратче Илеус, кое се наоѓа во процес ...
Continue Reading »
image-23974

Прозорец

Се разбудив во уште еден ден во кој живеат сите убавини на светов. Ми застана чекорот пред прозорецот од мојата соба, стоев пред стаклото кое беше граница на мојот простор, граница на мојот воздух кој ми ги плакне градите и воздухот кој ми беше привремено недишан, граница со се´ она што е наспроти мене. Очите ми ...
Continue Reading »
image-24006

Промовирана „Продавачот на ветар и магла и други приказни“ во Гевгелија

Во организација на Библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија, синоќа, на 30.07 во 20:30 часот беше промовирано најновото дело на Стефан Марковски - збирката раскази „Продавачот на ветар и магла и други приказни“. Промотор на книгата беше Васил Тоциновски, а делови од истата интерпретираше Стефчо Стефанов. За музичкиот дел беше задолжено дуото Mosaik Kollektiff (DJ Denny Trajkov & ...
Continue Reading »
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better