Tag archives for манаки

image-24160

„Златна камера 300“ за Маќаш Ердели, кинематограферот на „Синот на Саул“

ИФФК „Браќа Манаки“ и партнерот Вип оператор вечерва ги соопштија наградите на 36.издание на фестивалот. „Златната камера 300“ ја доби кинематограферот Маќаш Ердели за филмот „Синот на Саул“. „Овој филм нуди нов начин на раскажување приказна: од една страна се соочуваме со психата на главниот лик, додека од друга страна, сведочевме за ужасите на Холокаустот“ ...
Continue Reading »
image-24138

Интервју со Божидар Николиќ – Бота

Божидар Бота Николиќ, овогодинешниот добитник на престижната „Златна камера 300“ за животно дело и „СЕЕ камера“ за особен придонес кон балканскиот филм на 36-то издание на „Манаки“ е човек кој со својот придонес кон кинематографијата на екс-ју просторите развил кариера пространа низ 5 децении, реализирана со пуштањето во етер на повеќе од 40 филмови, 50-тина ...
Continue Reading »
image-24146

Десет награди ќе бидат доделени на затворањето на „Манаки“

Десет награди ќе бидат доделени на затворањето на 36.издание на фестивалот „Браќа Манаки“  вечерва со почеток во 19.30 часот во Големата сала на Центарот за култура. На кинематограферите Јаромир Шофр и на Божидар-Бота Николиќ ќе им бидат врачени наградите за животно дело „Златна камера 300“, ќе бидат соопштени најдобрите во Официјалната програма кои ќе се закитат ...
Continue Reading »
image-24141

Шофр: Многу сум среќен во Македонија

На денешната прес-конференција што ја одржаа „Браќа Манаки“ и парнерот Вип оператор беше претставен третиот лауреат на наградата за животно дело „Златна камера 300“  – познатиот чешки кинематографер Јаромир Шофр. Тој вчера одржа мастер-клас и работилница во Битола. На мастер-класот годинашниот лауреат и неговиот колега Марек Јиха, кој е претседател на Асоцијацијата на чешки кинематографери, ...
Continue Reading »
image-24122

Иранскиот кинематограф Мортеза Геиди претставен на „Манаки“

Директорот на фотографија Мортеза Геиди го промовираше својот прв долгометражен филм „Нахид“, кој на „Браќа Манаки“ се прикажува по светската премиера во Кан. Режисерката Ида Панахандех ја доби и наградата за „Надежен режисер“ токму во Кан. Повеќе од 400 луѓе го видоа филмот, кој зборува за многу табуа и проблеми низ кои се поминува жената ...
Continue Reading »
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better