Tag archives for манаки - Page 2

image-24117

„Платен убиец“ ја преполни големата сала, а „Пепи и Муто“ – ја изнасмеа публиката

Трилерот „Платен убиец“ („Сикарио“) на францускиот режисер Дени Вилнев синоќа ја наполни Големата сала во Центарот за култура во Битола до последно столче. Филмот имаше светска премиера во Кан пред четири месеци, со Бенисио дел Торо и Емили Блант, во главните улоги, а фестивалот „Браќа Манаки“ е еден од ретките каде учествува годинава, а во ...
Continue Reading »
image-24111

Промовиран македонскиот документарец „Маргина“ на Љупчо Темелковски

Во фокусот на денешната прес-конференција беа гости од документарната програма на фестивалот. Селекторката Гена Теодосиевска најпрво го претстави Борис Полјак од Хрватска, кинематограферот на филмот „Ракиџиски дневник“ што вчеравечер имаше специјална проекција во Mалата сала на Центарот за култура-Битола. Селекторката рече дека станува збор за докуметарец, вид  сентиментален омаж којшто потсетува на германскиот црн бран. -Станува збор ...
Continue Reading »
image-24107

„Магбет“ и Фасбендер ја примамија битолската публика

 Новото филмско видување на приказната за „Магбет“ во режија на Џастин Курцел синоќа на големо ја привлече битолската публика. По отворањето со „Лазар“, ова беше втора најпосетена фестивалска проекција. Актерот Мајкл Фасбендер беше главната причина за врвулица народ да ја наполни Големата сала на Центарот за култура. Во филмот игра и француската актерка Марион Котијар, ...
Continue Reading »
image-24102

Ленчевски: На фестивалот „Браќа Манаки“ гледам насмеани лица

ИККФ „Браќа Манаки“ и Вип оператор денес ги промовираа жиријата на Официјалната и на програмата СЕЕ камера. Членовите на жирито ги поздрави директорот Димитар Николов. Тој рече дека е пресреќен што годинава фестивалот има жири составено од еминентни имиња, режисери, актери, директори на фестивали и особено од директори на фотографија. - Ерџан Кесал од Турција, Хејет ...
Continue Reading »
image-24096

Промовирани 2 документарни филма на „Манаки“

Вчера на програмата беа прикажани два докуметарни филмови - „ТАТ – Транзициска еуфорија или национална измама“ и „Власите, од славните Манаки до „Не сум славен“. Документарниот филм „ТАТ – Транзициска еуфорија или национална измама“ во режија на Сашо Миленковски беше прикажан во малата сала на Центарот за култура – Битола во рамките на програмата „Мак ...
Continue Reading »
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better