Tag archives for саем на книга

image-27329

Саем на книгата од 3 до 9 мај во „Борис Трајковски“

Триесеттото издание на Саемот на книга ќе се одржи од 3 до 9 мај во Арена „Борис Трајковски“ под покровителство на Министерството за култура. Од Министерството за култура соопштија дека на Саемот ќе учествуваат сите значајни издавачки куќи во Македонија и издавачки куќи од регионот, и ќе ги претстават своите најнови изданија, како и голем број ...
Continue Reading »
image-26805

Македонски издавачи на Саемот на книга во Белград

На најголемата манифестација на книжевноста и културата во регионот, 62. Белградскиот меѓународен саем на книгата на кој годинава учествуваат 450 излагачи од Европа и светот, по повеќе години пауза се преставуваат и македонските издавачи. „Култура“, „Арс Ламина публикации“, „КСЦ Полица“ Издавачкиот центар „ТРИ“,.., со македонски штанд во организација на Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) се претставуваат ...
Continue Reading »
image-25554

Саемот на книга започна!

Официјално и од денеска започнува 29-тиот по ред саем на книга кај нас, кој се одржува традиционално во Април.  Настанот е место на литературни читања и обраќања на еминентни автори од оваа област кои одново ќе ја истакнат моќта на книжевните дела како суштински фактор за културното творештво на секој народ. На Саемот на книгата на ...
Continue Reading »
image-25152

Традиционалниот Саем на книга во Матица започнува денес!

Од денеска, 20 јануари, во книжарницата Матица ќе започне традиционалниот зимски саем на книга „Книга во секој дом“. Саемот на книга организан од Матица се одржува традиционално секоја година во зимскиот период на големо задоволство на сите љубители на пишаниот збор! Оваа година, Саемот на книга во Матица ќе трае од 20 – 31 јануари. Читателите ќе имаат ...
Continue Reading »
image-24949

Првиот број на списанието „Издаваштво“ излезе од печат

Првиот број на „Издаваштво: списание за промоција на издавачката дејност во Република Македонија“ деновиве излезе од печат во издание на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје. Според издавачот, во списанието, кое ќе излегува еден број годишно, претставени се најрепрезентативните и најмаркантните публикации, едиции, издавачки проекти и манифестации поврзани со книгата и издаваштвото. - „Издаваштво“ ...
Continue Reading »
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better