Tag archives for фестивал

image-25978

Дело од македонската композиторка Дарија Андовска ќе биде изведено на фестивалот VU2 во Јута

Делото Liquid-crystal од истоименото авторско CD на македонската композиторка и професорка на Факултетот за музичка уметност Дарија Андовска е селектирано во официјалната програма на фестивалот на електронска музика и sound art – VU2 во Парк Сити, Јута, САД. Во рамки на истиот фестивал ќе бидат изведени дела од реномирани светски имиња од рангот на познатиот германски ...
Continue Reading »
image-24918

Монтажерот на Кишловски – прв лауреат на „Синематик“

Врвниот француски монтажер Жак Вита во Париз ја прими наградата за животно дело, што Асоцијацијата на филмски професионалци на Македонија и програмата „Синематик“ му ја доделија. Наградата му ја врачи г-динот Јордан Плевнеш, поранешен амбасадор на нашата земја во Франција и ректор на Универзитетот за аудиовизуелни уметности. Легендата на монтажата на европскиот филм, Вита, кој ...
Continue Reading »
image-24888

Работилници, филмски проекции, награди на 7. Мобил фестивал

Скопје, 22 ноември: Со големо задоволство ви го најавуваме седмото издание на фестивалот на филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, што го организира продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ филм и Медиа“ од Битола. Официјалната вечер на фестивалот е закажана за 26 ноември, со почеток во 18 часот, во Кинотеката на Македонија. Ќе бидат прикажани сите ...
Continue Reading »
image-24578

Оддржан фестивалот „Про-за Балкан“

  Со доделувањето на наградата „Прозарт“ на бугарскиот писател Георги Господинов синоќа во Даут-пашиниот амам заврши 4. издание на фестивалот „Про-за Балкан“. Наградата му ја врачи уметничкиот директор на фестивалот, Александар Прокопиев. Тој го праша Господинов што се случува за 8 минути и 19 секунди, на што тој му одговори: -Тоа е времето за кое Сонцето стига ...
Continue Reading »
image-24146

Десет награди ќе бидат доделени на затворањето на „Манаки“

Десет награди ќе бидат доделени на затворањето на 36.издание на фестивалот „Браќа Манаки“  вечерва со почеток во 19.30 часот во Големата сала на Центарот за култура. На кинематограферите Јаромир Шофр и на Божидар-Бота Николиќ ќе им бидат врачени наградите за животно дело „Златна камера 300“, ќе бидат соопштени најдобрите во Официјалната програма кои ќе се закитат ...
Continue Reading »
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better