Сабота , Јуни 24 2017
Колумни
You are here: Home / Арт

Category Archives: Арт

Арт студио „Реализам“

KING OF FACTORIES

  Никола Голубовски, дипл. ликовен уметник, е еден од поинтересните и стилски најразнородни претставници на помладата генерација македонски сликари. Неговото арт студио, носејќи стилски и тематски определувачко име – „Реализам“, сепак, не е ограничено на правецот на кој алудира, како што е мошне евидентно од следниве примери:  (Крал на фабриките / King of Factories)   (Момче на 21-от век / ... Read More »

„На пат“… – нова песна на The G Notes

g notes

Гевгелиската група „The G Notes“  предводена од братот и сестрата Глигор и Теодора Гошеви од Гевгелија  настапуваат речиси во сите градови во Македонија, но, исто така и на некои градови во Европа. Токму деновиве тие ја објави својата нова песна насловена „На пат“. Темата е во поп-џез манир и истата има македонска и англиска верзија. За аудиото и видеото се погрижи „Rewind Production“ од Гевгелија. ... Read More »

Охрид меѓу најубавите градови во Европа според Телеграф!

ohrid-macedonia-boat

Британската веб страница „Telegraph.co.uk“ ги објави најубавите градови во Европа, според проценките на Јапонската асоцијација на агенти за патување (ЈАТА). Листата била направена врз основа на помали дестинации со цел да бидат промовирани за туристи. На прво место се најде гратчето Килкени во Ирска, додека второто место му припадна на гратчето Берат во соседна Албанија, кое е прогласено за светско ... Read More »

Изложба на астpофотогpафии „Поглед во недоглед“

pogled_vo_nedogled

Изложба на астрофотографии со наслов „Поглед во недоглед“ ќе биде отворена вечерва, 8 февруари во Музејот на град Скопје… На изложбата, што ја организира Скопското астролошко друштво, ќе бидат претставени фотографии од ѕвездени траги, ноќни пејсажи, објекти од Сончевиот систем, бројни маглини и ѕвездени јата, блиски и далечни галаксии. Фотографиите се направени од членовите на друштвото на локации во Македонија и ... Read More »

Подготовките за мјузиклот „Тајно моја“ се во тек

download (2)

Во мјузиклот, кој премиерно ќе биде изведен на 10 март на сцената на Македонската опера и балет, учествува целиот ансамбл, оркестарот, хорот и балетот при МОБ, детскиот хор „Фалесто“… Во Македонската опера и балет се подготвува мјузиклот „Тајно моја“, во чест на Тоше Проески. Екипата на мјузиклот почна со читачки проби со режисерот Тони Михајловски, а главните улоги ќе ги ... Read More »

Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better