Archives for Музика

image-27325

Првиот том од „Македонска рок енциклопедија“ излегува наскоро

На 400 страници, со 333 македонски музички состави, со 2000 споменати музичари и околу 400 црно-бели фотографии, по повеќе од шест години истражувачка работа конечно ќе биде објавена „Македонска рок енциклопедија“. „Од денес, па во следните 40-ина денови, ја имате можноста вашиот примерок на Енциклопедијата да го купите/резервирате однапред, како limited edition издание, нумерирана и рачно ...
Continue Reading »
image-27181

„Три дена култура“ во Карев, фестивал на млади уметници

„Три дена културa“ е настан кој ќе се одржи од 21-23 февруари (среда, четврток и петок, 20:00ч.) во гимназијата „Никола Карев“, а програмата на овој фестивал вклучува Средношколски филмски фестивал, театарски перформанси, свирка и дигитална изложба. Фестивалот инаку претставува една отворена платформа во која секој млад уметник (средношколец) ќе може да го претстави своето авторско ...
Continue Reading »
image-27065

Во чест на Тоше Проески изложба во Спомен-куќата на Мајка Тереза

По минатогодишното гостување со изложбата „Вечниот ангел на милосрдието“ во Крушево,  Спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје до крајот на годинава е домаќин на изложбата „Животното дело на Тоше“ организирана од Спомен-куќата на Тодор Проески  од Крушево. Претставува фотографии од Тоше, некои досега и непознати во јавноста, како и цртежи кои на одбележувањето 10 години од ...
Continue Reading »
image-26868

Пијано концерт на Ангеле Михајловски на ФМУ

Концертот е докторски испит по пијано на м-р Ангеле Михајловски, под менторство на проф.д-р Ана Гацева. Утре (14 ноeмври, вторник) во 18.00 часот во концертната сала на Факултетот за музички уметности концерт на пијано ќе одржи Ангеле Михајловски. На програмата се дела од Прокофјев, Кларовски и др. Концертот е докторки испит на Михајловски во класата на проф. ...
Continue Reading »
image-26793

Синглот „Боите на љубовта“ од The Chicks достапен на Youtube

Студиската верзија на синглот „Боите на љубовта“ со кој женскиот поп-рок бенд The Chicks на овогодинешното, 32. издание на „Макфест“ освои награда за најдобра дебитантска песна, а која од деновиве почна да се врти по македонските радија, од неодамна стана достапна и на Youtube. Слушнете ја и дозволете на позитивните вибрации кои извираат од неа да ...
Continue Reading »
1 2 12
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better