Archives for Музика - Page 11

image-15178

Аномалиа Натива со нов спот

Македонското електронско дуо Аномалиа Натива го претстави на јавноста своето прво видео издание. Станува збор за видео записот на песната „Feelin' It“ со кој се најавува нивниот втор албум насловен како „Attention“. Спотот на песната е изработен во соработка со режисерот Огнен Шапковски од Мелем Продукција: Со ова дело Аномалиа Натива сакаат да ја пренесат позитивната енергија на ...
Continue Reading »
image-14932

Bob Marley Day во Струмица

Здружението за развој на културата и заштита на културното наследство Контекст – Струмица за прв пат организира настан со музички карактер. Среќни сме да Ве информираме дека станува збор за активност која во самиот корен е граѓанска иницијатива, а честа да го славиме со овој настан ја има светски познатиот јамајкански пејач-текстописец и музичар Bob Marley. Знаеме ...
Continue Reading »
image-13518

Промоција на „Нашиот ден“ од Дони Марџиев

  Сигурно сите се сеќавате на групата Магија, која во 1998 година победи на Макфест со истоимениот сингл. По подолга пауза од македонската музичка сцена, еден од членовите на популарната група – Дони Марџиев промовира нова песна и видео запис. Песната е плод од соработката со бугарскиот композитор Валентин Пензов, кој Дони имаше можност да го запознае ...
Continue Reading »
image-13332

Mузичко – поетски – ликовен перформанс по повод годишнина на “Свирачиња“

Почитувани, По повод годишнината од радио емисијата “Свирачиња на Канал 103“ во понеделник на 11 март, во клубот Менада со почеток во 21 часот, ќе биде одржан музичко – поетски - ликовен перформанс. На овој настан ќе учествуваат поети и музичари кои веќе биле гости во радио емисијата Свирачиња, а домаќинот, Тома Димовски ќе слика во ...
Continue Reading »
image-13097

Музика за активирање на кореновата чакра

Секоја чакра има своја фрекфенција и вибрира на специфична фрекфенција, која ја одразува состојбата на чакрата (блокирана, урамнотежена или стресна). Секој звук во Космосот се карактеризира со своја фрекфекција, интензитет и тоналитет. Оттука, произлегува дека секоја чакра може да се изрази и преку звук, односно ритам. Оваа комуникација е двонасочна, но проблемот најчесто лежи во фактот ...
Continue Reading »
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better