Сабота , Јуни 24 2017
Колумни
You are here: Home / Арт / Филм

Category Archives: Филм

На филмcкиот фестивал во Берлин премиера на „Реквием за Госпоѓа J“

rekviem_g-gja_j

Долгометражниот игран филм „Реквием за Госпоѓа Ј“ премиерно ќе биде прикажан на 67-от Интернационален филмски фестивал во Берлин, кој ќе се одржи од 9-ти до 19-ти февруари 2017… Филм „Реквием за Госпоѓа Ј“ е деби на режисерот Бојан Вулетиќ, ко-продукција помеѓу СЕЕ Филм Про Србија, Геополи Филм Бугарија и Скопје Филм Студио Македонија. Филмот ќе се прикажува во рамките на програмата ... Read More »

Новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Берлински фестивал

berlin-film-festival-germany

Новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар Митевска во продукција на „Сестри и Брат Митевски“ поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија својата премиера ќе ја има на престижниот Берлински филмски фестивал, како дел од програмата Панорама… Продуцентот Лабина Митевска на денешната прес-конференција истакна дека да се биде дел од Берлиналето кој е еден од најголемите ... Read More »

Премиера на „Прикаска за Кичево“ – документарец

Кичево

Во Кинотеката на Македонија на 17 јануари, во 20 часот (вчера) се одржала скопската премиера на документарниот филм „Прикаска за Кичево“ (Македонија, 2016 г., 128 мин., колор, ХД) снимен по сценарио и во режија на Бранко Стојаноски и Виктор Гаврилоски. Филмот „Прикаска за Кичево“ ги претставува настаните што го одбележале културниот и спортскиот живот на Кичево, вклучувајќи ги и најзначајните ... Read More »

Прогласен НАЈДОБРИОТ ЕВРОПСКИ ФИЛМ во 2016 година

najdobriot-evropski-film-vo-2016-godina-m

Филмот „Тони Ердман“ од германската режисерка Марен Аде е прогласен  за најдобар европски филм во 2016 година во Вроцлав, годинашната европска престолнина на културата. Според зборовите на режисерката, првпат со оваа награда, што ја доделува Европската филмска академија, се наградува филм режиран од жена. „Тони Ердман“, приказната за успешна деловна жена од Германија која живее во Букурешт и заедно со ... Read More »

Младиот Игор Томески и седум правила на Нобел за успешен живот

igor-tomovski-nobel-1

Игор Томески, кој е првиот добитник на Нобеловата награда за млади од нашата земја е од Тетово, а неговиот град топло го одбележа успехот на на нивниот сограѓанин. Домот на културата публиката на големото платно го проследи документарец за делата на младиот лауреат и премиерно го проследи неговиот нов филм „Идеализмот на младиот човек“. Нобеловата награда за млади  изнесува симболични ... Read More »

Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better