Archives for Филм - Page 2

image-26669

ТВ Бокс – нoва серија на Телма засегната со современите прашања

Од 16 октомври, со почеток во 22:00 часот, на телевизија Телма ќе почне со емитување новата македонска телевизиска серија – ТВ Бокс. Серијата е работена според истоимената театарска претстава, која е прв проект на независнаото здружение за афирмација на уметноста Луменетика Проект. Серијата е работена во копродукција со 3Д Проџект Студио, во режија на Златко Славенски, ...
Continue Reading »
image-26626

Недела на современ јапонски филм во Кинотека

Во Кинотеката на Македонија од денеска до 6 октомври ќе се одржува Недела на современ јапонски филм во која ќе бидат прикажани пет филмови од јапонската кинематографија снимени од 2008 до 2015 година.   Филмската ревија ќе почне вечерва во 20 часот со проекција на филмот „Насекаде околу нас“ во режија на Хашигучи Ријосуке. Во наредните денови ќе ...
Continue Reading »
image-26567

Сите „На терапија“ пред малите екрани

„На терапија“ е првата македонска ТВ серија снимена според странска лиценца, во продукција на КИНО ОКО. Серијата започна да се емитува на 18 септември оваа година. Серијата, во која глумат домашни актери, содржи 45 епизоди адаптирани од македонски автори и реализирани со екипа од македонски ТВ и филмски професионалци. Оригиналната серија „На терапија“ потекнува од Израел и ...
Continue Reading »
image-25190

На филмcкиот фестивал во Берлин премиера на „Реквием за Госпоѓа J“

Долгометражниот игран филм „Реквием за Госпоѓа Ј“ премиерно ќе биде прикажан на 67-от Интернационален филмски фестивал во Берлин, кој ќе се одржи од 9-ти до 19-ти февруари 2017... Филм „Реквием за Госпоѓа Ј“ е деби на режисерот Бојан Вулетиќ, ко-продукција помеѓу СЕЕ Филм Про Србија, Геополи Филм Бугарија и Скопје Филм Студио Македонија. Филмот ќе се прикажува во ...
Continue Reading »
image-25185

Новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Берлински фестивал

Новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар Митевска во продукција на „Сестри и Брат Митевски“ поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија својата премиера ќе ја има на престижниот Берлински филмски фестивал, како дел од програмата Панорама... Продуцентот Лабина Митевска на денешната прес-конференција истакна дека да се биде дел од Берлиналето кој ...
Continue Reading »
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better