Archives for Арт - Page 2

image-26907

Отворена уметничката инсталација „365 килограми живот“

Во ликовната галерија „Борко Лазески“ во домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп, синоќа беше отворена изложбата - уметничка инсталација насловена „365 килограми живот“ од уметникот Перо Кованцалиев од Гевгелија кој живее и работи во Скопје. Кованцалиев, кој прв пат се претставува пред прилепската публика и прв пат ја изложува уметничката инсталација, вели дека таа е ...
Continue Reading »
image-26868

Пијано концерт на Ангеле Михајловски на ФМУ

Концертот е докторски испит по пијано на м-р Ангеле Михајловски, под менторство на проф.д-р Ана Гацева. Утре (14 ноeмври, вторник) во 18.00 часот во концертната сала на Факултетот за музички уметности концерт на пијано ќе одржи Ангеле Михајловски. На програмата се дела од Прокофјев, Кларовски и др. Концертот е докторки испит на Михајловски во класата на проф. ...
Continue Reading »
image-26862

Промоција на книгата „На Скопје, со љубов“ од архитект Живко Поповски

Книгата „На Скопје, со љубов! - Архитектонската мисла на Живко Поповски“ утревечер,  13.11, 2017, ќе биде промовирана во Музејот на Град Скопје. Книгата е приредена од Анета Христова - Поповска и Мери Батакоја, а во издание на Приватен принт Скопје. За книгата, а и за делото на Живко Поповски ќе зборуваат академик Влада Урошевиќ, проф. архитект Мартин ...
Continue Reading »
image-26854

„Синедејс“ од 9-19 ноември и филмски маратон по официјалното затворање

Шведската сатирична комедија „Плоштадот“, која победи во Кан годинава, на 9 ноември во кино „Милениум“ беше отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“. Фестивалот официјално ќе заврши на 19-ти со играниот македонски филм „Исцелител“ на Ѓорче Ставревски, но од наредниот ден ќе продолжи со десетдневен филмски маратон. Директорот на Младинскиот културен центар Златко Стевковски соопшти дека ...
Continue Reading »
image-26801

Никола Ристановски со награда за улогата на Иванов

На 25. Меѓународен театарски фестивал на класици „Вршачка театарска есен“, Србија, актерот Никола Ристановски ја доби наградата најдобар актер за улогата Иванов во истомената претстава, продуцирана од Народно позориште Белград. За Ристановски ова е 48 награда. Стручното жири, во состав: Слободан Савиќ/претседател на жирито и театарски критичар, Душан Белача/писател и театарскиот режисер Александар Швабиќ, едногласно ја ...
Continue Reading »
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better