Archives for Био

image-26462

Дали морате да бидете робот или роб за да бидете на Хроно исхрана?

Сите оние кои првпат се среќаваат со овој начин на исхрана наречен хроно имаат некакво мислење: позитивно, негативно или неутрално. Оние кои уште на самиот старт го гледаат на позитивен начин и ги прифаќаат и учат правилата многу лесно и брзо, се оние и кои можат да се пофалат најмногу за своите резултати. Тие кои ...
Continue Reading »
image-26420

Како да вежбате, а да не вежбате?

Доколку во текот на денот немате време за дополнителна физичка активност, тогаш овој текст е за вас. Ќе ви презентираме совети како да вежбате во текот на денот, а всушност да не вежбате. Односно, како да го активирате телото со некои работи кои сигурно ги извршувате во текот на денот. Пешачете до работа/факултет/школо (или друга дестинација)  Пред да ...
Continue Reading »
image-26400

Научниците тврдат – најздрава храна е онаа што ја бара телото

Замислете ја следнава ситуација: пристигнувате дома гладни после долг, напорен работен ден, го отворате фрижидерот и чувствувате дека ви се јаде торта. Со тешко срце се присилувате наместо нездрав, калоричен оброк, да земете здрав крекер со семки. Конечно можете да здивнете – научниците тврдат дека никој не може да одлучи што е здраво за вас, освен ...
Continue Reading »
image-26228

Десет причини зошто треба да пиете лимонада секој ден

  Покрај тоа што лимонадата е освежителен летен пијалок, лимонот треба да се конзумира и во зима затоа што е богат со витамини, посебно витамин Ц поради што е одличен во борбата против настинка. Освен тоа, лимонот влијае врз здравствената состојба на целиот човечкиот организам. Во лимонот има витамин Ц, А, Б1, Б6, фолна киселина, фосфор, манган итн. Доколку ...
Continue Reading »
image-26209

Јога вежби против инсомнија

Страдате од несоница? Решете го овој проблем без земање на штетни и непотребни таблети за спиење - вежбајте јога за полесен сон. Погледнете го следното видео со 3 јога пози кои ќе ви помогнат во борбата против несоницата! 1: За ова ви се потребни две тврди перници. Ставете ги пред себе и свиткајте се со главата на ...
Continue Reading »
1 2 25
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better