Сабота , Јуни 24 2017
Колумни
You are here: Home / Спортска

Category Archives: Спортска

Гордоста на македонскиот кикбокс – Интервју со Димитар Ѓорѓиев

Dimitar-Gjorgiev01-Custom

Денес на Зеница друштво ќе ни прави Димитар Ѓорѓиев, познат како „златното момче“ од Неготино кој со само 20 години е веќе двократен светски шампион (2011 и 2013) на WAKO (Светска Асоцијација на Кикбокс Организации) во кикбокс во категоријата kick light до 71 и 74 килограми, соодветно. Ако сакате да ги следите неговите остварувања, ви препорачуваме да му станете фанови ... Read More »

Основи на Бразилско Џиу Џицу

BJJ

Бразилското Џиу Џицу е една од најефективните боречки вештини на денешницата, а за ова сведочат бројните победи на познатите ММА шампиони од калибарот на Андерсон Силва, Ренди Кутуре, Чаен Сонен, Демиан Маиа, Фабрицио Вердум, Џон Олав Еинемо, БЈ Пен, Ник Диаз, Нејт Диаз, Џејсон Милер, Коди МекКензи… Бразилското Џиу Џицу како фул контакт вештина за на земја е изведена од ... Read More »

Јога пози против стрес

1-Jogata-go-podobruva-seksot

Секојднeвно се воочуваме со многу проблеми. Често сме под стрес. Училиште, професори, друштво, родители, работа.. Сите тие можат да бидат дополнителна причина за стрес. За да се ослободиме од него, ако не целосно, барем малку, ви препорачуваме да пробате некои од овие вежби. Погледнете ги лесните пози за истегнување на мускулите, и смирување на “живците”. ДЕТСКА ПОЗА Ова е лесна ... Read More »

Физичка активност за заземјување

Sec_Spirit

Физичката активност е секоја активност на нашето тело кој ја подобрува или одржува физичката кондиција на телото, нашето здравје во целост, како и нашата добросостојба. Што сѐ подразбира физичка активност? Најпрвин е движењето, потоа сите други понапорни активности, како различни видови на спорт (пливање, фудбал, кошарка, тенис, итн.), фитнес, боди-билдинг, а тука спаѓаат и умерените физички активности, како џогирање, јога ... Read More »

Што е Винг Чун? (втор дел)

200px-Wingchun

„Винг Чунот е софистицирано оружје, ништо друго. Тоа е наука за борењето со цел онеспособување на противникот. Тоа е директно, ефикасно и смртоносно. Ако сакаш да се учиш на самоодбрана, не учи Винг Чун. Подобро ќе биде да ја учиш уметноста на невидливост.“ – Вонг Шун Леунг Од огромна значајност за тренирањето Винг Чун е практикантот да поседува флексибилно и ... Read More »

Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better