Archives for Зеница вести - Page 17

image-15654

Технологија која овозможува телепатија и телекинеза

Благодарение на развојот на новите технологии телепатијата повеќе не е само егзотичен парапсихолошки феномен, таа полека станува реалност.     Ако досега не сте биле фан на тетовирањето, тогаш откако ќе дознаете за овој нов вид на „тетоважи“ кои ќе ви овозможат „супермоќи“ можеби и ќе го смените мислењето. Во последниве години сведоци сме на забрзан технолошки развој кој ...
Continue Reading »
image-15628

IN MEMORIAM: Костадин Устапетров (1950-2013)

Со огромна жал и тага во срцето ја пишуваме оваа информација за ненадејната смрт на струмичанецот Костадин Устапетров. Костадин Устапетров е значаен уметник, карикатурист и автор на афоризми кој долги години твореше и живееше во Струмица. Роден е 29. октомври 1950 година, почина денес, понеделник, 10 јуни 2013 година на 62 години. Завршил архитектонски факултет во Скопје. ...
Continue Reading »
image-15555

„Визија“ на зајечарска „Гитаријада“

Објавени учесниците на најстариот европски рок фестивал - „Гитаријада' во Зајечар, Србија. Визија - единствен бенд од Македонија кој ќе се бори за големото признание на најстариот европски рок фестивал - „Гитаријада“ во Зајечар. Од приближно 200 пријавени бендови од целиот Балкан, стручното жири составено од Бранимир Локнер, Драгиша Радуловиќ и Џорџе Давид ги избраа 12-те ...
Continue Reading »
image-15092

Меѓународна писателска средба “Балканско кирилично перо”

На 21 и 22 мај 2013 година во градот Бела Паланка, Република Србија, се одржа првата Меѓународна писателска средба под наслов 'Балканско кирилично перо' со учество на поети и писатели од трите балкански држави во кои се пишува на кирилица: Србија, Македонија и Бугарија. Писателската средба (на српски књижевна манифестација) се организираше под покровителство на Народната ...
Continue Reading »
image-15034

Поетско читање: Птици и зборови селици

Здружението Контекст – Струмица за прв пат со своја активност во Радовиш. Ова поетско читање со наслов: Птици и зборови селици е заедничка идеја на учесниците на првото поетско читање организирано во март. Повелете во 20:00 часот во просториите на градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Радовиш, во петок, 17 мај 2013 година да одбележиме уште едно ...
Continue Reading »
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better